Kotły pelletowe

Sposób ogrzewania domu to ważna decyzja. Pierwsza rzecz jaką musimy zrobić to określić paliwo, którym zdecydujemy się grzać.
Jeśli nasz wybór padnie na kocioł na pelet koniecznie należy zapoznać się z zaletami i wadami tego rozwiązania oraz poznać podstawowe zasady palenia tym ekologicznym paliwem. Przy zakupie kotła peletowego również kierujmy się zdrowym rozsądkiem by jakość zawsze była w parze z ceną.
Poniżej prezentujemy przegląd kotłów na pellet.

Stojąc przed koniecznością zakupu pieca na pelet bardzo często zastanawiamy się, który produkt z bogatej oferty producentów wybrać, na co zwrócić uwagę, z czego ewentulnie zrezygnować a co jest koniecznością by palenie było i ekonomiczne i komfortowe. Choć urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków to nadal wiedza na ich temat jest dość niska. A przecież są to kotły bezpieczne dla środowiska, wydajne i tanie w eksploatacji. Może więc nadszedł czas by zastąpić nimi tzw. kopciuchy. Kotły peletowe nadają się i do nowych budynków i do modernizacji starej instalacji.

Pelet – eko opał
Z języka angielskiego pellet oznacza granulkę. W praktyce jest to zatem materiał opałowy w postaci granulatu sporządzonego z odpadów drzewnych typu trociny, wióry, zrębki, które pod wysokim ciśnieniem zostają sprasowane. Ich niewielki rozmiar (kulki lub walce do kilku centymetrów długości) pozwala na łatwe magazynowanie i dozowanie. Do tego pelet nie brudzi kotłowni. Przewagą peletów nad tradycyjnym drewnem opałowym jest niewielka ilość popiołu przy porównywalnej wartości opałowej. Wilgotność tego materiału jest na poziomie 4-10%. Ich użycie jest wygodne, ekologiczne i ekonomiczne.

Ogrzewanie peletem – koszty
Pelet zazwyczaj pakowany jest w worki i kupowany w tonach. Ceny za to ekologiczne paliwo wahają się w granicach 600-1000 zł za tonę. W głównej mierze wynikają z pochodzenia opału (krajowe lub zagraniczne) oraz rodzaju materiału użytego do produkcji. Na cele domowe lepiej wybrać droższy pelet, który będzie pewnego pochodzenia. Świadectwem wysokiej jakości peletów są certyfikaty DINplus i nowsze europejski EN-plus A1. Z jednego kilograma wysokiej jakości peletu możemy otrzymać 4,6 kW energii cieplnej. Choć cena peletu odpowiada cenie węgla to jego przewagą jest wyższa sprawność kotłów pelletowych przez co obniżają się koszty eksploatacyjne. Wpływ na środowisko jest tu nieporównywalny.

Ogrzewanie domu peletem będzie nas kosztować podobnie jak w przypadku ogrzewania gazowego. Jest zatem droższe niż ogrzewanie węglem czy drewnem opałowym.

ZADOWOLONY KLIENT POLECI NAS DALEJ

Nasza zasada brzmi „ZADOWOLONY KLIENT POLECI NAS DALEJ”, dlatego też ciągle się rozwijamy i gromadzimy coraz większą grupę zadowolonych klientów